Изпрати стари снимки от Видин и областта

Антимово

Общини - Села Видин

с.АНТИМОВО

Днешното село Анти-мово възниква като чифлигарско поселение до турски чифлик, който се намирал в източната част на днешното село. Чифликчията Шейх владеел наоколо обширни ниви, ливади и градини. Негова собственост било и голямо блато (700 декара). Според родовата памет първите заселници били наети като рибари.

През 1859 г. селото наброявало 18 бордея (вкопани в земята жилища, покрити с шаварак и други блатни растения). Заселниците - рибари, идват от Влашко - доброволно или насила (последното било честа практика на местните турски владелци на земя да осигуряват работна ръка).
За пръв път посетих с. Антимово през лятото на 1955 г. Информаторите ми - възрастни хора, между тях и свещеник Георги Павлов Попов на 73 г. тогава - нямаха сведения с какво са привлечени тук предците им. Очевидно турският чифликчия е гарантирал някакви условия, за да отседнат заселниците, но не е устоял на думата си. През есента тия хора изпращат молба до турските власти във Видин, с която искат позволение да секат гора от остров в р. Дунав, за да построят подслони за домашните си животни, защото идва зима и няма къде да ги запазят.
Селяните работят чифлишките имоти с постоянна грижа за оземляване и изграждане на собствени стопанства. От турски собственик купуват местността Погоане и на всяка къща се пада дял от по 7 декара. На равни парчета била поделена местността Делници. Така постъпват и с местността Чорбаджия, Ага бег, Остров, Целини и др.
За стари фамилии смятат Бърсанови, Додицови, Стойкицови и Царянови. Стойкови идват от Одринско.
През 1880 г. селото наброява 472 жители, а преброяването от 1934 г. регистрира 1 472 жители.
До 1934 г. селото е носело името Шеф (Шейх, Шех), когато по административен път е преименувано на Видинския митиополит Антим I -Антимово.
Нинио ЗАЯКОВ вестник Видин  Брой 10 (1778) - 10 февруари 2010 г. 

Името е дадено по административен път през 1934г. Преди това се е казвало с.Шеф (име или прякор на турчин, бивш собственик на ниви).

Селото е разположено на по-малко от 2 километра от река Дунав. На брега на реката точно срещу селото е табелата 796 км където именно ще е едната носеща колона на прословутия Дунав мост 2. На същото място се намират останките на къмпинг Дунав, известен и посещаван в миналото от унгарци, германци (от ФРГ) и др. и предпочитано място за развлечение на много видинчани и хора от съседните селища. По пътя от брега към селото отдясно се изгражда площадката и вероятно логистичен център за бъдещото мащабно строителство.
За известно време Антимово и Кутово се обидиняват под името "Златен Рог".
В края не селото (в пределите на обединеното с. Златен рог) има кино, в момента е в лошо състояние и не работи. Точно до киното се намира стадион Кутово. В селото има три магазина и три бара. Преди много години в Антимово е имало училище, в начлото на селото има и ресторант който е изоставен прилича на голяма шатра. Селският площад преди бил много по-голям и просторен и събирл всяка неделя и по големите празници населението и гостите на Антимово. Сега е облагороден, с люлки, нова трибуна, но поради обезлюдаването в Северозападна България, няма оживление както в минали времена. Въпреки това, Антимовската духова музика е една от най добрите и търсени в Северозападна България.

Училището е открито 1897г.

44° 1' 27" N, 22° 56' 30" E 
Население: 677 
Надм. височина: ? m 
Пощ. код: 3776 
Тел. код: 09354 
МПС код: ВН (Вд)

Кметство:
- кмет Антимово
Светослав Флоров

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин