Граничак
Общини -
Села Белоградчик
Неделя, 30 Януари 2011 21:40
Написано от ivailo
с.ГРАНИЧАК
Първоначално селяните от с.Праужда тук си правели кошари. Съставено е от четири махали и чак през 1924г. се отделя от Праужда като отделно селище. Името му идва от дървото граница (вид дъб). Училището е открито 1924г., а читалището е основано 1941г.
Римската пътна станция Анище се намира на 12 км от Белоградчик, близо до село Граничак. Обектът е от края на втората половина на II-ри век и края на IV-ти век, след новата ера и е единствен подобен обект в Северозападна България, заяви Сара Татарова, археолог в Градския исторически музей в Белоградчик и ръководител на екипа. Защитената част на обекта е 80 хектара. Комплексът на представителната абсидна сграда е с осем помещения, като всяко едно е по 25 кв.м и зид – 60 см. Археолозите установяват броя им основно по подпечатаната строителна керамика, защото останалите находки са малко. Откритите монети са от III-ти и IV-ти век. Останалите находки са свързани с бита – лампи, керамика, катарами за колани и др. В административната сграда е открито подово отопление от римския период, наричано „хипокаустна система”. Архитектурата на обекта е установена от разкритите помещения за бани в западната му част. Тази година археологическите разкопки на Анище започнаха с проучване на седмото помещение. Намерен е входът му и северният ограден зид. В момента се слиза в дълбочина на помещението, като се очаква до две седмици да се стигне до стерилна почва, с което проучването ще завърши, обясни още Сара Татарова.
Останките от разрушеното селище Анище са известни от 60-те години на миналия век, но поради липса на археолог разкопките се забавят и започват през 2001 година. Анище е крайпътна станция, която се намира непосредствено до пътя Салаш- Белоградчик на 2 км източно от село Граничак. Тук са открити останки на разрушено антично селище, представляващи отделна постройка състояща се от 4 стаи. Счита се, че това е римска вила, разположена на пътя Рациария-Наисус (сега Ниш, Сърбия), вероятно разрушена от варварските нашествия в края на III и началото на IV век. При разкопките досега са намерени много фрагменти от глинени съдове, монети и накити, използвани от римляните през 2-3 век.
Известни личности от с. Граничак - Александър Лилов, политик
Селото се намира около връх ВЕДЕРНИК 1125м
43° 38' 34" N, 22° 35' 16" E
Население: 20
Надм. височина: 406 m
Пощ. код: 3934
Тел. код: 0936
МПС код: ВН (Вд)