Славният път на бойните знамена
История -
Войни
Вторник, 13 Декември 2011 01:45
Написано от ivailo

Трети Бдински полк е създаден с указ № 41 на княз
Александър Батенберг от 10.10.1884 г. В състава му влизат Девета Берковска, Седма Ломпаланска и Петнадесета Свищовска дружина. Гарнизонът се установява във
Видин, с командир майор Маслов. За официално знаме на полка е избрано знамето на ломци.
По това време във Военно министерство са изработени 15 идентични знамена от авторски колектив, под ръководството на военния художник Ярослав Вешин. В рисуването им е участвал и проф. Антон Митов. Знамената са изработени от червен и зелен копринен плат под формата на малтийски кръст, с размери 140/140 сантиметра. В четирите си краища те са имали монограма на Александър Батенберг, а в средата - коронован лъв, нарисуван със златна боя. Прътът е бил с дължина 240 сантиметра, завършващ с лъв. На знамената е имало надписи "С нами Бог", номер на дружината и "За България".

Петнадесети Ломски полк е сформиран с указ №11 на 13 март 1889 г., като приема знамето на Девета пехотна Берковска дружина. Първи командир на полка е майор Фурнаджиев.
Двете бойни знамена изминават славен път през войните от 1912 до 1918 г. Съгласно сключената конвенция през септември 1918 г. и двата полка остават в плен на съглашенските сили. Трябвало е да бъдат унищожени знамената, ценностите и архивите на полковете.
Полковник Шишков - командир на 15-ти Ломски пехотен полк и полковник М. Сотиров свалят тайно знамената от прътовете им и на тяхно място натъпкват в калъфите парцали, които запалват пред строените войници, за да създадат илюзията, че знамената са изгорени. Ломското знаме е заровено в картечно сандъче в нива край град Скопие, а по-късно извадено от капитан Петко Капитанов и поручик Старихл Митев. Фелдфебел Доно Велков укрива лъвчето и гривната на знамето. Знамето се носи под дрехите на полк. Шишков и подпоручик Младенов до предаването му на полк. Йосиф Петров, който го предоставя на гара Гюмюрджина на полк. Вълков, началник щаб на 10-та пехотна дивизия.
Видинското знаме е зашито под дрехите на полк. Минчо Сотиров, до предоставянето му също на полк. Йосиф Петров, който го отнася във Военно министерство. На 12 октомври 1919 г. знамето на славния Трети Бдински е отново в полка си.
Димчо ГЕОРГИЕВ, председател на клуб "Бдинци" в.Видин брой 76 3-6 ноември 2011г.