Новоотркити документи на 'Трети пехотен бдински полк'
История -
Войни
Четвъртък, 31 Март 2011 14:43
Написано от ivailo

Много е написано за Трети Бдински полк, за неговите войници и командири, за битките, коитое водил и бойните му знамена, за паметниците, издигнати в памет на падналите в боя.
Създаден с княжески указ през 1884 г. полкът преминава през бойните полета на Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война, познава славата от победите и покрусата на пораженията. В историята на Трети Бдински полк са втъкани съдбите на много видинчани и жители на Видинско, чиито семейни архиви пазят документалните следи от неговите походи.
За такива исторически свидетелства искаме да разкажем днес. Неотдавна във Видинския архив постъпиха интересни документи от две фамилии - Ден-кови от Ново село и фелекови от Брегово.Сред материалите, които нашият съгражданин Цанко Денков предаде, се намират няколко бойни офицерски карти, принадлежали на неговия дядо - Илия Гидов - подпоручик в Трети пехотен полк. Картите са издадени от Картографическия институт в София през 1903 г. и са използвани в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Картографирани са части от Балканския полуостров - районите на Ипек, Шкодра, Призрен, Велес, Битоля, Кавала, Макри и др.

Ще се спрем по-подробно на второто постъпление, което съдържа богат документален материал за пътеките на видинската бойна слава. През 2005 г. като отзвук от честванията на 120-годишната история на полка бяха предадени интересни документи за още един негов воин - подофицера Илия фелеков. В началото на месец март Емил фелеков дари на отдел Териториален архив" - Видин останалата част от архива на дядо си.
Илия фелеков е роден в Брегово през 1896 г. Участва в Първата световна война в състава на Трети пехотен Бдински полк. В края на войната попада в английски плен, където е задържан до подписването на Ньойския мирен договор от 27 ноември 1919г. Завършва картечен подофицерски курс във военното училище 6 София и остава на служба в картечната рота на полка.
По време на Втората световна война служи като фелдфебел в 54 Битолски пехотен полк. Дарението съдържа свидетелства дипломи и удостоверения за завършени военни школи, за награждаване с военни ордени и отличия, лична карта, военна книжка, тефтерчета със записки от обучения, служебни бележки и др. Богатият снимков материал очертава живота на полка и неговите достойни войни през периода 1917-1941 г. Интерес представляват снимките на картечната рота, фелдфебелите в ротата, войници и офицери от полка в района на казармите край крепостта „Баба Вида", по време на мисии в гр. Кула, където части от полка охраняват границата през 30-те години на миналия век. Отделна група снимки представя по-късния период от военната биография на Илия фелеков - службата му в 54 Битолски пехотен полк. Във всички документи се усеща духът на едно друго време, чиято сила, благородство и родолюбие сме длъжни да съхраним и предадем на следващите поколения.

За съжаление в нашата страна традицията за създаване, съхраняване и предаване на фамилни и лични архиви е много слаба, което прави жестът на нашите дарители Цанко Денков и Емил фелеков още по-ценен. Благодарение на техните усилия, щедрост и уважение към родовата памет ще бъде запазена и популяризирана още една част от историята на Трети пехотен Бдински полк.
Мария Новакова, „Териториален архив" - Видин в.Видин 31март - 3 арпил брой 24 2011г.