ГЛАД
С изграждането на замъка “Баба Вида” са свързани редица известни личности от епохите на Средновековието и на османската власт над българските земи.Някой от тях – представители на ШИШМАНОВАТА ДИНАСТИЯ – със сигурност са живеели в него.Първият управител на Бъдин,за когото има сведения е ГЛАД.Той е имал титлата таркан или комит,бил е от прабългарски произход и е управлявал значителни територии по двата бряга на р.Дунав чак до р.Марош(в Унгария).Живял е в началото на 10-ти век и се споменава във връзка с военните действия между българи и унгарци между 903-907г.Разполагал е с големи правомощия и власт:имал значителни военни сили,отбранявал е самостоятелно границите на държавата,можел е сам да води преговори за мир.Дейстува съмостоятелно като силен владетел.
Константин
В ''Апокрифна българска летопис ( ХI в.) Константин е наречен цар, близък на цар Петър ( 927-969 ). Вероятно този Вдински управител е един от великите боили, мощен комит. Съставителят на апокрофа се опитва да свърже Бдинският владетел с костантиновци, които познава, а имено Константин VIIБагренародни. Назовавайки го веднъж цар, той го смесва с тези византийският император Константин Велики ( 306-337).
Ахтум (Охтум, Айтон)
Ахтум е внук на Глад. В Бдин приема християнството. Има силни боляри, голяма войска и много добитък. Ахтум контролирва пристанищата, през които се внася сол и взема мито. Поддържа равновесието по Средния Дунав и защитава северозападната граница на българската държава. След смъртта на унгарския крал Геза(997) Ахтумсе намесва в унгарските междуособни борби. През 1003г. оставя самуиловия син Гаврил Радомир да ръководи отбраната на Бдин против византийците, а той воюва на север маджарите и загива.
САМУИЛ
САМУИЛ (997-1014Г.)преди да стане български цар, е бил управител на Бъдинската област.При бягството си от Цариград през 976г. синовете на цар Петър I –цар Борис I I и Роман-се отправили към България.При преминаването на границата обаче царят бил убит-сметнат бил поради облеклото си за византиец,докато Роман се спасил във Видин.Тъй като братята Давид и Моисей действали в райони на юг-югозапад,а Арон управлявал Софийската област,то трябва да се заключи,че във Видин е бил именно Самуил.За това говорят и добрите му връзки с унгарското кралство в периода преди 1000г. (Синът му Гаврил Радомир бил женен за дъщерята на унгарския крал Геза (Гейза)).
ЯКОВ СВЕТОСЛАВ
ЯКОВ СВЕТОСЛАВ е руски княз,потърсил убежище от татаро-монголско нашествие в българия през 30-те години на 13-ти век.Той успял да заеме високо положени в страната и през 1258 или 1259г.се оженил за внучка на цар Иван Асен I I .Най-вероятно Яков Светослав подкрепял българския цар Константин Тих-Асен в борбата му срещу един от претендентите за престола Мицо и за тези си заслуги получил втората по значение след царската титла деспот. Oбявява се за независим владетел и си присвоява титлатаImperator Bulgarorum. По-късно той умело лавирал между Търновското царство и Унгарското кралство и се превърнал в един от главните претенденти за българският престол(показателни в това отношение са сечените от него медни монети, на които е изобразен покровителят на династията на Асеневци св.Димитър).През 1269 г. възлага преписването на Номоканона-сборник от закони. Това станало причина царица Мария,която по принуда го осиновила,да го премахне(най-вероятно чрез отрова) към 1276г.
ШИШМАН
ШИШМАН управлявал Бдинското княжество от ок.1280 до 1312-1313г.Той бил от кумански произход и бил женен също за внучка на цар Иван Асен I I.Шишман бил деспот, а неговото обширно владение било зависимо от мощния татарски хан Ногай.През 1292г.Ногай подтикнал Шишман да предприеме поход срещу Сърбия. При похода куманите от войската му изгорили сръбската архиепископска църква в Жича,но след това сръбският крал Стефан Урош I I Милутин успял да разбие Шишман и дори да превземе Бдин.Намесата на хан Ногай възстановила властта на Шишман,а мирният договор със сърбите бил скрепен с бракове между него и дъщеря на великия сръбски жупан и на сина му Михаил Шишман с дъщерята на сръбския крал Ана-Неда.Сведение от 1308г.сочи бдин за столица на България и Дунав за река,минаваща през средата й.По това време съоправител на деспот Шишман бил синът му Михаил.Деспот Шишман е основател на последната българска царска фамилия (Шишманови)от средните векове.
ЦАР МИХАИЛ III ШИШМАН АСЕН
ЦАР МИХАИЛ III ШИШМАН АСЕН е сина деспот Шишман от първия му брак.През 1308г. той вече бил съуправител на баща си в Бдинската област.Имал титлата деспот,получена вероятно от българския цат Теодор Светослав, скогото били братовчеди.След прекратяването на династията на Тертеровци бил избран за български цар ( 1323-1330г. )и,за да подчертае връзките на рода си с династията на Асеневци,приел името Асен.През 1324г. се развел с жена си Ана-Неда,заточил я заедно с децата им в манастир и се оженил за сестрата на византийския император Андроник III Палеолог ( вдовица на цар Теодор Светослав).Цар Михаил III Шишман Асен се стремял да върне на България доминиращото й положение на Балканския полуостров,но не успял.Той загинал в злополучната битка със сърбите при Велбъжд( Кюстендил) на 28.07.1330г.
БЕЛАУР
БЕЛАУР е син на деспот Шишман и брат на бдинския деспот Михаил Шишман.По всяка вероятност през 1324г. Белаур станал управител на Бдинската област.Той е сред “велемощните боляри”,влезли в преговори със сърбския крал Стефан III Дечански след битката при Велбъжд,довела на българския престол Иван Стефан и майка му Ана-Неда.Белаур бил привърженик на сръбското влияние и пръв съветник на новия български цар,като не пропускал да търси и личните си интереси.След възцаряването на Иван Александър ( в края на зимата на 1331г.) Белаур откъснал (1332г.) Бдинската област от централната власт и причинявал доста сериозни затруднения на новия български владетел,който бил принуден да търси помощ от татарите срещу него.В края на краищата цар Иван Александър успял да потуши бунта ( преди 1337г.) и да възстанови властта си в българския северозапад.Не е известно как е завършил житейският път на Белаур.
ИВАН СТЕФАН
ИВАН СТЕФАН е първороден син на цар Михаил III Шишман Асен и сръбската принцеса Ана-Неда.Роден е ок.1300-1301г.След 1324г. заедно с майка си и братята си бил заточен в манастир,а през лятото на 1330г.той възглавил заедно с майка си българската държава.Поставянето му на престола от страна на сърбите,а също така и опасността от прекомерно засилване на влиянието им в България,довели до преврат през февруари-март 1331г.След преврата Ана-Неда,Иван Стефан и другите й деца-Михаил,Шишман и Людовик-били принудени да избягат в Сърбия и оттам - в Дубровник.По-нататъшната съдба на Иван Стефан не е известна.
МИХАИЛ
МИХАИЛ е вторият син на цар Михаил III Шишман Асен от брака му с Ана-Неда.Бил е управител на Бдинската област през 1323-1324г.и е имал титлата деспот,която получил от баща си след неговото възцаряване. Изобразен е върху фреска от църквата в с.Долна Каменица (днес в Сърбия) ,където е запазен и надпис “Михаил деспот,в Христа Бога верен,син на цар Михаил”.Други сведения за него липсват,поради което се приема,че е починал твърде млад
ШИШМАН
ШИШМАН е третият син на цар Михаил III Шишман Асен от брака му с Ана-Неда.Той попаднал при татарите и се появил в Цариград като претендент за българския престол през лятото на 1341г.Това изострило твърде много отношенията между България и Византия.Българският цар Иван Александър настоявал да му бъде предаден неговия “най-голям враг”Шишман,а империята в нежеланието си да изпусне възможността да се намесва във вътрешните работи на сверната си съседка заплашвала да изпрати Шишман с кораби до Бдин,където той можел да разчита на значителна подкрепа “поради старото приятелство и близостта на рода”.В крайна сметка нещата заглъхнали,а по сетнешната съдба на Шишман не е известна.Според някой сведения, цариградския патриарх Йосиф II (1416-1439г.) бил незаконен син на “василевса”Шишман (може би същият ?).
ЛЮДОВИКО
ЛЮДОВИКО е четвъртият син на цар Михаил III Шишман Асен и Ана-Неда.Споменава се като “братовчед”на неаполитанския крал Роберт в документ от 1339г.След Сърбия и Дубровник той достигнал до Неапол.Последното сведение за него е от 1373г. Превратът от 1331г.довел на българския престол цар Иван Александър.Той бил син на дъщерята на деспот Шишман-Кера(ца) Петрица-и деспот Срацимир.Сражава се на страната на папата. Носи титлата ''Imperator Bulgarorum''.
ИВАН СРАЦИМИР
В Бдинската област започнал да управлява вторият син на цар Иван Александър от първия му брак-ИВАН СРАЦИМИР,който бил роден към 1324-1325г.Това станало през пролетта на 1337г.,когато той бил провъзгласен за цар.Към 1350-1351г.цар Иван Александър се развел с майката на Иван Срацимир и обявил първородният си син от втория брак Иван Шишман за престолонаследник.Това влошило отношенията му с Иван Срацимир,който през1356г.се обявил за самостоятелен господар на Бдин с титлата “цар на българи и гърци”,което било прието от цар Иван Александър с мълчаливо сигласие.През 1365-1369г.Бдинското царство било завзето от унгарците,а цар Иван Срацимир и семейството му били изпратени в Хумник (дн.Хърватия).След като бил върнат в своите земи с помоща на баща си той продължил да води самостоятелна политика,особено след смъртта на цар Иван Александър ( +1371г.).Цар Иван Срацимир бил последователно унгарски и турски васал.Той се присъединил към кръстоносците на унгарския крал Сигизмунд V, като им предал намиращия се във Бдин турски гарнизон.Поражението на кръстоносците при Никопол ( 25.09.1396г.) довело до завземането на Срацимировата държава от турците през 1397г.Царят бил изпратен в столицата на Баязид Бруса ( в Мала Азия ),където вероятно е починал. Цар Иван Срацимир е допринесъл много за развитието на Бдин във всички сфери, наши и чужди съвременици съобщават за Бдин като за голям и укрепен град. Наречен ''пища на царството''т.е. житница. В житието на Ромил Бдински той е назован ''град доблестен и преславен'' а в преписка в четириевангелието от 1362 г. като''велик и многолюден град''.
КОНСТАНТИН
Управлението на Бдинската област ( вече васална на турците) било поверено на сина на Иван Срацимир-КОНСТАНТИН. Той заедно с братовчед си Фружин направил опит да се възползва от 10-годишните борби между синовете на султан Баязид I.Двамата се присъединили към антиосманския съюз,възглавян от унгарския крал Сигизмунд V през 1404г.Пак те вдигнали българите от Търновското и Бдинското царство на въстание през 1408г.То не успяло,но Константин продължил да управлява Бдинската област до 1413г.Той починал в Белград на 17.09.1422г.
ОСМАН ПАЗВАНТОГЛУ
ОСМАН ПАЗВАНТОГЛУ е най-знаменитият управител на Видинската област през периода,когато българските земи били под турска власт.Той произхождал от богато видинско еничарско семейство и бил роден ок.1758г.На няколко пъти бил изселван заедно с баща си Йомер Пазвантоглу.Успял да откъсне големи територии от централната власт в Цариград и да се разпорежда в тях като независим владетел(1793-1807г.)В края на 18-ти век султан Селим III предприел три похода срещу Видин и войските му на два пъти обсаждал града безуспешно.Три блестящи победи срещу армията на Селим III. От времето на Осман Пазвантоглу са запазени воени,религиозни и обществени сгради.Той починал във Видин на 5/17.02.1807г.
Увенчано е със сърце на върха на всички религиозни сгради. Поставяйки този свой символ, Пазвантоглу е подчертал независимистта си от султана където официалния символ полумесец.
< Предишна | Следваща > |
---|