Изпрати стари снимки от Видин и областта

Разиграват битки в Белоградчик

Новини - Регионални новини

От три години Белоградчик се бори скалите му да бъдат признати за едно от новите седем чудеса на света. Каменните фигури с образи на хайдути, монаси, сватбари, мадони, лъвове вече предизвикаха интереса на светаЗа всяка скална фигура ще бъде заснет десетминутен филм

Белоградчик

"Това трябва да се види", възкликнал някога в подножието на каменните великани край Белоградчик Константин Иречек. Гледката е фантастична, но не е достатъчна, за да привлича посетители, дописва израза на историка днешният кмет на града Емил Цанков. Нямото каменно величие не върши работа, когато трябва да примамиш туристите. За скалите трябва да се говори. На туристите да се разказват легендите и преданията за тях, създадени от хората, живели векове преди нас, убеден е кметът. Те съществуват, наша грижа е само да ги извадим от историята, да ги изтупаме от праха на забравата и с тях да омайваме гостите си.

От три години Белоградчик се бори скалите му да бъдат признати за едно от новите седем чудеса на света. Каменните фигури с образи на хайдути, монаси, сватбари, мадони, лъвове вече предизвикаха интереса на света. За тях в интернет са гласували 6,5 млн. души. От 2008 година насам, за да ги зърнат, през града са минали над 500 000 туристи от Европа, Азия и Америка.

И докато резултатите от тази световна класация още не са станали ясни, то белият град и неговата историческа крепост "Калето" успяха да се класират в Топ 10 на българските чудеса, излъчени в кампанията на вестник "Стандарт". За разлика от световната, нашата кампания дава не само признания за стойността на природния или историческия феномен. Тя ще осигури и пари за неговото съхраняване, развитие и показване на повече и повече туристи.

Белоградчик ще получи част от обявените от финансовия министър Симеон Дянков 10 млн. лв. за съхраняване и показване на чудесата.

Емил Цанков има готов отговор за какво ще използват средствата - за превръщане на крепостта в уникална туристическа атракция. Световната класация извади напред скалите, които засенчиха уникалната твърдина. А градежът, вплетен гениално в непристъпните скали, е вдигнат през първи-трети век. Бил е стратегическо място за отбрана на пътищата от Балканите към сърцето на континента при римляните, византийците, българите.

Крепостта е била лятна резиденция на последния български цар Иван-Срацимир. Турците, които я завладяват в края на ХIV век, също оценили високо разположението й и я използвали за отбраната на новите си земи. През 1805-1837 дори я разширили, сложили и бойници. За новия градеж довели инженери от Италия и Франция.

Крепостта е била център на големия бунт от 1850-а, както и на битката за града по време на Сръбско-българската война. Всичко в нея е запазено - стените, кулите-бойници, складовете за зърно, водохранилищата, казармените помещения, трите двора, двете главни порти - Видин капия и Ниш капия.

Общината е разработила проект, свързан с превръщането на крепостта в нов туристически продукт. Стойността му е 4 177 122 лв. Той предвижда най-напред да бъдат модернизирани улиците, които водят към крепостта. Към височината хора пъплят по "Княз Борис", "Цоло Тодоров" и "Петко Маринов" - цар и герои от големия бунт през 1850 година. По тях трябва да бъдат подменени водопроводите, положен нов асфалт и тротоари, ново осветление.

След като дойде до крепостта, на туриста е нужен и паркинг и изграждането му е предвидено в проекта. Трябва му посетителски център, откъдето да си купи билет, книжки за историята и снимки от крепостта и града.

Но това, което си струва да бъде извадено от проекта и изпълнено с предимство, е създаването на пет сценария с батални сцени, разигравани между самите скали. Природата е създала декора, ние трябва да се погрижим за легендите и актьорите, които ще ги пресъздават, обяснява кметът.

Известно е, че не само за скалните фигури са създавани легенди. Предания се разказват и за самата крепост. Според едно от тях тежките метални порти на крепостта били изработени от майстора-ковач Живко, който заради подвизите си в защита на съселяните си от набезите на турците бил окован във вериги от поробителя. Обещали да му върнат свободата само ако изкове тежките порти на крепостта. И той се съгласил, ден и нощ изчуквал двете главни врати. Но още щом ги отворили за първи път, били ужасени от зловещото подрънкване на метала. Тежкият звън всявал студ, страх и ужас, карал поробителите да се оглеждат за юнаци и хайдути. Затова погубили майстора-ковач, вместо да го пуснат на свобода. Според местните вратите и днес кънтят зловещо, затова не ги затварят...

Други легенди разказват за коменданта на крепостта и неговата красива дъщеря, за чиято ръка се борели пастири и поборници от околността, но той все не я давал.

В баталните сцени могат да участват и самите туристи. По-емоционалните могат да се предрешават като хайдути, стрелци по бойниците на крепостта, девойки, спасяващи се от поругаване със скок от най-високото място на крепостта - първа плоча.

Тези сценарии ще бъдат реализирани и със светлинно-звуково шоу. За всяка от каменните фигури ще бъдат създадени 10-минутни филми, предвижда още проектът. Първата филмирана скална легенда ще бъде за Адам и Ева.

Няма общински проект, който да не е свързан с туристическата инфраструктура, обяснява кметът. Имаме готова разработка за подмяна на водопроводите и изграждане на пречиствателна станция за питейни води. Не можем да каним туристи, а да нямаме чиста питейна вода, както сега, категоричен е градоначалникът.

В момента общината разработва и проект за изграждане на пречиствателна станция за отпадни води. По програмата за развитие на селските райони имат одобрен проект за реконструкция и възстановяване на инфраструктурата в селата. Предвидена е подмяна на вътрешната водопроводна мрежа на село Рабиша и възстановяване на пътните отсечки Белоградчик - Боровица и Белоградчик - Крачимир.

Пътят до Боровица е част от пътя откъм София за скалите. Работата започва още през тази пролет.
Първолета Цветкова
standartnews.com

 

Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it

Община Видин трябва да заплати

News image

Община Видин трябва да заплати близо 464 хиляди лева обезщетение на едноличен търговец, заради претърпени имуществени в... виж още

Comments

Откриха филиал на ЦДГ „Детелин

News image

Филиалът на видинската целодневна детска градина №3 „Детелина” в с. Синаговци бе открит официално със специално тържеств... виж още

Comments

Иван Иванов, кмет на село Сина

News image

Парите за ремонт на изгорялата къща на Бисерка Славчева и дъщеря й Памела в село Синаговци все още не са събрани, каза Р... виж още

Comments

500 хиляди лева са отпуснати з

News image

Община Ново село има спечелен проект за ремонт на църквата в селото. Това каза за радио “Фокус”- Видин Георги Стоенелов... виж още

Comments

Кметът на Видин Румен Видов уч

News image

Кметът на Видин Румен Видов участва в Петата конференция на Дунавските градове и региони в Белград. Целта на конференци... виж още

Comments



Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин