26% от младежите в България поне веднъж са употребявали наркотици, а средната възраст, в която те за пръв път експериментират, е 14 години. И продължава да намалява. Тийнейджърите са в значително по-голям риск да попаднат в капана на зависимостта от наркотици отколкото възрастните. И това не е следствие от ниско самочувствие, натиск от страна на връстниците или лошо родителство. Не че и тези фактори не оказват влияние, но в основата е една чисто обективна причина. Наркотиците съдържат химикали, които се свързват с комуникационната система на мозъка и нарушават начина, по който нервните клетки изпращат, получават и обработват информация.
Много са факторите, имащи отношение към начина, по който наркотиците променят мозъка. При тийнейджърите промените в мозъка настъпват много по-бързо отколкото при възрастните, защото той все още не е напълно развит. Тийнейджърските години са период на важно развитие на мозъка, особено в областите, свързани със зрелостта, самоконтрола и вземането на решения. Това обяснява и примерите за рисково и импулсивно поведение и действия от страна на тийнейджърите. Те са по-склонни да търсят незабавно удоволствие, а експериментирайки с наркотици намират именно това. На колкото по-ранна възраст тийнейджърът започне да употребява наркотици, толкова по-голяма е вероятността експериментирането да се превърне в зависимост.
Какви са рисковете за здравето от употребата на наркотици?
Злоупотребата с наркотици е като игра на Руска рулетка. Последиците може да не се появят веднага, но когато възникне зависимост, всичко изведнъж се сгромолясва. Негативните последици могат да окажат влияние върху учението, социалните контакти и връзките със семейството. Тук обаче ще се спрем на рисковете за здравето.
Въпреки че различните наркотици могат да въздействат върху тялото по различни начини, понякога дори еднократна употреба е достатъчна за свръхдоза – състояние, при което количеството на токсини в кръвта е толкова голямо, че тялото не може да се детоксицира достатъчно бързо, за да е в състояние да функционира нормално. Свръхдозата може да е смъртоносна.
Продължителната употреба на наркотици има не по-малки сериозни ефекти върху организма. Това включва увреждане на белите дробове (например при пушене на марихуана); дехидратация (след употреба на метамфетамини напрмер), което оставя организма уязвим за инфекции и болести; изтощение и безсъние.
Не по-малки са рисковете за сърцето. Чрез повишаване на сърдечната честота и нарушаване на сърдечния ритъм определени субстанции доставят удоволствие, но за сметка на здравето на сърцето.
Последиците от употребата на наркотици са може би най-големи върху мозъка. Продължителната употреба на забранени субстанции може да въздейства върху структурата и функционирането на мозъка. Като се има предвид, че през юношеските години мозъкът все още се развива, всякакви промени в него през този период могат да имат дълготрайни последици. По-специално, тежката употреба на наркотици в този период може да попречи на моторните умения, логиката, умението за разсъждение и функционирането на паметта.
Настоящата статия е подготвена в рамките на проект „Не!Зависим!“, изпълняван от Сдружение „Активно общество“.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта за 2022 г., Министерство на младежта и спорта, Договор № НПИМД-ТО1-М-041/2022
< Предишна | Следваща > |
---|