Изпрати стари снимки от Видин и областта

Чинарът от село Арчар още чака своята коронация

Новини - От пощата

Чинарът от село Арчар още чака своята коронацияЧинарът от село Арчар още чака своята коронацияЧинарът от село Арчар още чака своята коронация
През 2014 година чинарът от село Арчар, Видинско- стана победител в конкурса „Дърво с корен 2014” организиран от Фонадция „ЕКООБЩНОСТ”. Номинацията в конкурса е подадена от Мирослав Людмилов, който описва накратко историята на дървото и отношението на хората към него. Успява да предаде живота в селото и природната картина жива, чрез силата на словото и литературните похвати, което впечатлява журито допуснало кандидатурата в топ 10 истории на дървета за най- обичано, обгрижвано и харесвано дърво от хората.
Чинарът от село Арчар още чака своята коронация
Чинарът получи грамота и статуетка, както и ваучер на стойност от 400,00 лева. Ваучера включва оглед на място от специалист дендролог, ако е необходимо, информационна табела и дървена оградка. С приза дърво на 2014 година, чинарът от Арчар представи България на Европейския конкурс „Европейско дърво на годината 2015” и зае почетното седмо място от общо 14 участници от различни европейски държави!

До днес няма никаква реакция от местните власти: кметство, община и областна управа за това какво се случва и защо все още няма направена дървена оградка и информационна табела? Чинарът трябва да бъде огледан и от специалист. В момента дървото , което прослави Видинска област съхне и гние. В сърцевината на дървото има голяма хралупа, която трябва да бъде запълнена с растителна смола. По тази нацин ще се заздрави и укрепи дървото.
Чинарът от село Арчар още чака своята коронацияЧинарът от село Арчар още чака своята коронация

По предписания на „ЕКООБЩНОСТ” се споделя мнението,че трябва да се освободи малко от пространството около кореновата система на чинара, за да може да се развива и запази за по- дълги години. За съжаление има отказ от кметството за това изискване, че с премахването на един или два реда плочки от площада ще се наруши цялостната естетика и визия на село Арчар. Може би това е единственото място в селото, което не може да бъде преструктурирано и оформено така, че да могат Арчарчени да запазят своя Северозападен символ- чинарът им.

Една година по- късно всичко е потънало в мълчание и бездействие. От фондацията чакат отговор от Община Димово на изпратено запитване през месец февруари към тях, дали биха се включили като финансиране за облагородяване на територията около дървото, а всички те заедно чакат специалиста дендролог от София да вмъкне някъде в програмата си ЧИНАРА, който има спешната и наложаща адекватна намеса за да спрат гниенето и изсъхването му.
Да очакваме в най- скоро време някой да се събуди от отговорните институции и да продължи инициативата на Людмилов. Недопустимо е да се потъпква нечии труд, минало и природна дървесна забележителност.
Арчар, къде сте...?
ПИСМО ОТ ФОНДАЦИЯ  "ЕКООБЩНОСТ"


Добави във

Submit to Delicious Submit to Digg Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Stumbleupon Submit to Technorati Submit to Twitter Submit to LinkedIn
Pin it


Радио Гама
Pin it

Дарение

Подкрепа за сайта
Paypal

Исторически календар

Знаете ли, че ....

Емайл за Новини

Име:
Email:

Коментари

Казанлък :: Студентски град :: Варна Online :: kazanlak.com :: резерват северозапад :: снимки и картинки ::targovishte.com :: Обувки Мегияс :: Психолог онлайн :: Take.bg :: Новини Бургас :: Спортни новини от Плевен
Vidin-online.com благодари на :
Краси Каменов, Тодор Цеков, Десислава Димитрова, Радио Фокус, Радио Гама, Ина Тонина, Вестник НИЕ, Вестник Видин