Видин. Продуктите, които се консумират от децата в училищата, подлежат на контрол от РИОКОЗ, каза за радио "Фокус" - Видин Красимира Стойкова, началник отдел “Контрол на храните” към РИОКОЗ-Видин. Според нея проверяващите инспектори следят за целостта на опаковката на храните, срока на годност на продуктите, условията на съхранение, работното облекло и здравната документация на персонала, който ги предлага, и отговаря ли помещението на изискванията. Тези проверки са част от плановите проверки, които РИОКОЗ извършва през годината. Училищата подлежат на проверка четири пъти годишно.
Красимира Стойкова посочи, че до момента не са констатирани нарушения на закона или неспазване на изискванията за съхранение на храните. "Няма причина да се притесняват родителите за качеството на закуските, които консумират децата им, защото те са проверяват още при производството им", каза още Красимира Стойкова и допълни, че първоначалният контрол, които осъществяват инспекторите, се състои в това да се проверят качеството и безопасността на продуктите още при производството от фирмите, като всяка една закуска си има технологична документация, която трябва да се спазва.
До момента няма постъпили жалби или сигнали за открити нарушения при продуктите, които се предлагат в училищата на територията на област Видин, посочи още Красимира Стойкова.
върни се в новини