Видин. Повече мрачни са българите, отколкото щастливи, сочат резултатите от анкета на репортер на радио “Фокус”- Видин проведена с видинчани. Основната причина за тази песимистична оценка е начинът на живот, социалният и финансовият статус на българите. “Безпаричието, липсата на работа и изключително ниското заплащане са в основата на всичките ни проблеми”, каза недоволна видинчанка, като добави, че цялата тази обстановка подтиска всяко радостно чувство. Липсата на развитие в града, в който живеем допринася за мрачното ни настроение, категорични бяха голяма част от видинчани. Част от анкетираните не скриха възмущението си от всички правителствата в продължение на десет – дванадесет години, смятайки, че те са причина за икономическия колапс на страната ни. “Не майка, а мащеха е станала страната ни за нас заяви пенсионерка, като допълни, че “именно поради тази причина децата ни избягаха от България”.
Видинчани посочиха и нещата, които им носят щастие и им вдъхват надежда за нещо по-добро. На първо място почти единодушно запитаните граждани посочиха, че децата са смисълcj на живота за всеки човек. Видинчани посочиха семейството си и приятелите си, като нещата, които ги правят щастливи.
Според анкетираните един от факторите в живота, който ни кара да сме много щастливи или много нещастни, това са мечтите ни - ако можем да ги постигнем – значи сме близко до щастието, но както често се случва, ако те са нереализирани, тази празнота нищо не може да я запълни“, бе категорична видинчанка.
С настъпилата астрономическа пролет, по-голяма част от анкетираните поясниха, че сезоните също имат влияние върху настроението. Пролетта и лятото са любимите сезони на всички, тъй като “носят нова надежда и раждат нов прилив на енергия” каза млад видинчани, работещ като офис- мениджър. И останалите анкетирани споменаха, че природата има място в тази своеобразна “класация” на настроението. Според тях природните дадености също допринасят за щастието на човек, но уточниха, че българина почти не зачита “това богатство”. .Предпочитани дестинации от видинчани за отдих и зареждане през почивните дни са Белоградчишките скали, Чупренският балкан и местността Божурица, недалеч от Видин.